Zaledwie od kilku lat w dniu 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, czyli tych którzy nie złożyli broni po zakończeniu II wojny światowej, ale przeszli do zbrojnego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego. Tegoroczne obchody święta w Rawie rozpoczną się 1 marca i zakończą dwa dni później.

 

W niedzielę 1 marca zachęcamy do udziału w biegu organizowanym wspólnie z Fundacją Wolność i Demokracja. Symboliczny dystans biegu „Tropem Wilczym”, wynoszący 1963m, nawiązuje do daty śmierci ostatniego spośród Żołnierzy Wyklętych, Józefa Franczaka ps. Lalek. Chętni będą mogli również pobiec na trasie blisko 4 km, wytyczonej wokół zalewu Tatar. Bieganie jest popularną dyscypliną i formą rekreacji w naszym mieście, dlatego liczymy na wysoką frekwencję i duże zainteresowanie samą ideą uczczenia pamięci niezłomnej postawy członków powojennego podziemia niepodległościowego. Szczegóły biegu zawiera regulamin, zamieszczony poniżej. Tego samego dnia, a więc w niedzielę, rawscy skauci przeprowadzą zbiórkę pieniędzy na budowę szkoły z polskim językiem nauczania w Łanowicach (dawne woj. lwowskie). Język ojczysty jest częścią tożsamości narodowej. Apelujemy więc o hojność, tak aby nasi rodacy za wschodnią granicą mogli wyrażać swoją polskość również w rodzimym języku.

Więcej o organizatorze krajowym Biegu na stronie www.tropemwilczym.pl

Dalsza część obchodów poświęconych Żołnierzom Wyklętym odbędzie się w sali widowiskowej MDK we wtorek 3 marca. Rozpocznie ją wykład dr. Dariusza Gałaszewskiego z Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Warszawie, a po jego zakończeniu nastąpi rozstrzygnięcie dwuetapowego konkursu historycznego dla gimnazjalistów powiatu rawskiego. Zwycięzca otrzyma laptop, a wyłoniona drogą losowania trójka finalistów pojedzie do Parlamentu Europejskiego. Konkursowi patronują europoseł Janusz Wojciechowski oraz senator RP Grzegorz Wojciechowski.

Na zakończenie Rawskiego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych wystąpi raper Tadek.

Zaproszenie w formie video: http://youtu.be/d6ei87dVBhQ

źródło: UM Rawa Mazowiecka